Kamery samochodowe w świetle polskich przepisów

Wideorejestratory jazdy cieszą się dziś coraz większą popularnością, co akurat nie dziwi, bo nie da się ukryć, że są to bardzo praktyczne urządzenia. Wielu kierowców nagrywając nimi drogę, piętnuje piratów drogowych, umieszczając w sieci filmiki kierowców, którzy jawnie łamią prawo drogowe. Jednak jest to tylko jedna zaleta takich kamer.

 

kamery-samochodowe

Przede wszystkim powinny one służyć naszemu dobru, a więc być pomocne przy wypadkach czy stłuczkach z naszym udziałem i pomagać rozstrzygać sprawy na wokandzie sądowej. Właśnie w tym kontekście chcielibyśmy przyjrzeć się wideorejestratorom. Zastanówmy się bowiem nad tym, jak wyglądają one w świetle przepisów prawnych. Czy rzeczywiście nagrania z kamer samochodowych mogą być kluczowym dowodem w sprawie? A może jest wręcz przeciwnie i rozpowszechnianie informacji przez nie zarejestrowanych jest łamaniem prawa?

Umieszczanie nagrań w sieci

Piętnowanie piratów drogowych za pośrednictwem kamer samochodowych jest dziś bardzo powszechnym zjawiskiem. W zasadzie nie ma dnia, kiedy to w sieci nie pojawia się kolejny filmik, który ukazuje, jak dany kierowca łamie przepisy drogowe i naraża na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale także innych uczestników ruchu. Niestety kwestią, o której wielu internautów w takiej sytuacji zapomina jest ochrona danych osobowych. Film taki może zawierać informacje, które pozwolą na identyfikację takiego kierowcy. Dla wielu wydaje się, że takimi informacjami rozstrzygającymi czy jest to dany pomiot będą cechy charakterystyczne tego osobnika. Otóż jak się okazuje, nie jest to takie oczywiste, ponieważ poza nimi, mogą to być na przykład tablice rejestracyjne danego pojazdu. Dzięki nim odnalezienie jego właściciela będzie bowiem bardzo łatwe, choć trudniejsze może być udowodnienie mu złamanie przepisów. Niezależnie od wszystkiego publikacja takiego filmu w sieci może być zinterpretowana jako złamanie Ustawy o ochronie danych osobowych.

Inną kwestią jest już to, że do takich nagrań, które ukarzą tablice rejestracyjne nagrywanego pojazdu, niezbędna będzie wysokiej jakości kamera. Umożliwiają to kamery samochodowe ze sklepu CTR Partner, które nie tylko mają wysoką rozdzielczość nieraz nawet Full HD, ale także wyostrzoną ostrość. Są to dwa kluczowe parametry kamer, które pozwalają na dokładne nagrywanie jadących przed nami lub naprzeciw nas pojazdów.

Nagrania dla własnych potrzeb

Nieco inaczej wygląda to natomiast w przypadku nagrań, które mają służyć naszym interesom. Co to w ogóle oznacza? Ano to, że wykorzystamy je tylko i wyłącznie do własnych celów i nie mamy złych zamiarów, ale chcemy udowodnić swoje racje i zazwyczaj oczyścić swoje dobre imię. Otóż w takiej sytuacji nie ma żadnego problemu z tym, aby zaprezentować takie materiały na komendzie czy w sądzie. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli już są one rozpatrywane przez sąd, to wcześniej musi przejrzeć je biegły. Dopiero po takich oględzinach i potwierdzeniu ich autentyczności zostaną one włączone do materiału dowodowego.

Dodajmy też, że niebawem powinna pojawić się ustawa, która będzie dokładnie określać przepisy monitoringu wizyjnego, co na pewno rozwieje też wiele wątpliwości z tym związanych.

Niezależnie od wszystkiego, na pewno warto jest się w takie urządzenie do rejestracji obrazu zaopatrzyć i zamontować je w swoim samochodzie. Tym bardziej że nie musi to być oczywiście sprzęt o dużej wartości materialnej. Wprawdzie obraz ze słabej jakościowo kamery nie będzie aż tak czysty i wyostrzony, jak z kamery Full HD o dobrej ostrości, to na pewno w określonych sytuacjach może on posłużyć jako materiał dowodowy.

Źródło: KAMERY.PL

Odpowiedz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>