Kiedy warto zainstalować LPG w aucie?

Instalacje LPG są stale unowocześniane, a zainteresowanie nimi rośnie współmiernie do podwyżek cen paliwa. Warto zastanowić się, komu faktycznie opłaca się gazowanie auta.

Instalacja gazowa w Twoim aucie

Choć boom na instalowanie LPG w samochodach minął już jakiś czas temu, wciąż na to rozwiązanie decyduje się bardzo wielu kierowców. Nie jest żadną tajemnicą, że głównym argumentem przemawiającym za montażem butli jest ekonomia jazdy. W świecie motoryzacji wciąż słychać jednak głośne wyrazy sprzeciwu.

Niemniej, gdyby instalowanie gazu było naprawdę tak szkodliwe czy niebezpieczne, po tylu latach na rynku ten biznes musiałby upaść. Warto zatem zastanowić się, jak obecnie wygląda ta kwestia, jakie argumenty mają obie strony, a także co najważniejsze – w jakiej sytuacji warto zdecydować się na ten krok?

Za i przeciw gazowaniu samochodu

Praktycznie wszyscy kierowcy decydujący się na instalację LPG robią to z powodów czysto finansowych. Jak łatwo zauważyć, oszczędności z tego tytułu będą tym większe, im cena paliwa będzie bardziej przewyższała cenę LPG. Niezliczona już ilość ekspertów przedstawiała badania dotyczącego tego, jak szybko zwraca się montaż. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaką kwotę chcesz na to przeznaczyć.

Z pewnością jednak oszczędności na tym etapie nie są wskazane. W niskich cenach oferowane są zazwyczaj starsze i mniej wydajne systemy. W większości odznaczają się dosyć przeciętnym dopracowaniem oraz funkcjonalnością, przez co wielu kierowców do dziś jest przekonanych o dużej szkodliwości instalacji dla układu napędowego.

Warto odwiedzać wyłącznie warsztaty specjalizujące się w gazowaniu z dobrymi specjalistami w tej dziedzinie. Dobra instalacja to nierzadko koszt nawet 3-4 tysięcy złotych, co znacząco wydłuża czas zwrotu tych pieniędzy. Tego rodzaju systemy są jednak znacznie trwalsze i bardziej efektywne. Co ważne, nowe układy posiadają wtryski gazu oparte na zupełnie innym systemie, który nie ingeruje tak bardzo w pracę jednostki napędowej. Pamiętaj jednak, że jazdę na gazie zaleca się z bakiem paliwa wypełnionym przynajmniej w ¼, co zapobiega zatarciu pompy paliwa.

Nie zapomnij również o kompleksowej kontroli silnika przed jakąkolwiek instalacją. W przeciwnym razie możesz wpędzić się w o wiele wyższe koszty naprawy późniejszych usterek.

Bardzo ważną kwestią jest gwarancja na instalację. Przed montażem powinieneś upewnić się, co dokładnie obejmuje i przez jaki czas. W ten sposób unikniesz zwykłej „spychologii”. Skarżąc się przykładowo na zbyt wolne obroty, gazownik będzie odsyłał Cię do ASO, a ASO ponownie do gazownika.

Koszty i wydatki

Wachlarz cen na instalację gazu do samochodu jest bardzo szeroki i w przybliżeniu można swobodnie przyjąć widełki w granicach 1 500 zł – 4 000 zł. Trzeba pamiętać także o obowiązkowych rocznych przeglądach instalacji oraz wymianie filtra co około 10 000 km. Niektóre elementy, takie jak filtr powietrza czy świece zapłonowe, mogą zużywać się nieco szybciej nawet przy prawidłowo założonym gazie.

Z drugiej strony można przedstawić dziesiątki eksperckich wyliczeń odnośnie oszczędności, jakie daje jazda na gazie. Pamiętaj, że możesz zrobić swoje własne rachunki. W przybliżeniu przyjmuje się, że jeżdżąc na gaz spala się około 30% mniej LPG niż paliwa. Każdy kierowca doskonale zna przeciętny pobór benzyny swojego samochodu, z powodzeniem może też oszacować średnie miesięczne wydatki na paliwo.

Sumując natomiast wyniki z różnych źródeł można przyjąć, że w zależności od wielu zmiennych (koszt montażu instalacji, ceny LPG i paliwa oraz wiele innych), gaz zwraca się po około 1-3 latach lub 20-30 tysiącach przejechanych kilometrów.

Kto powinien zainstalować LPG?

Choć to bardzo popularne rozwiązanie, śmiało należy przyznać, że nie jest polecane dla każdego. Z pełną odpowiedzialnością gaz należy polecić dwóm grupom osób – posiadaczom aut wysoce „paliwożernych” oraz kierowcom pokonującym rocznie kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Wtedy stopa zwrotu jest tak duża i opłacalna, że nie należy mieć praktycznie żadnych obaw przed podjęciem decyzji. Mimo to, zawsze powinieneś zasięgnąć rady specjalisty. Niektóre modele aut i silników po prostu nie tolerują LPG.

Dowiedz się więcej o innych rodzajach paliwa.

Jedna opinia o Kiedy warto zainstalować LPG w aucie?

  • Mariano  napisali:

    Chyba 20-30% wiecej a nie mniej ejjjj

    Czy opinia jest pomocna ? : Dobre 2 Słabe 0

Odpowiedz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>