Czy LPG się opłaca ?

Kiedy zwróci się koszt instalacji LPG? to najczęstsze pytania osób które myślą po raz pierwszy o tego typu przedsięwzięciu.

Sprawdźmy to na typowym przykładzie: np. auto spala średnio 8 l benzyny na 100 km, to koszt przejechania tego dystansu na benzynie wyniesie 46,40 zł (przy cenie 5,80 zł/l), a na gazie LPG – 27 zł (2,80 zł/l, zużycie większe o 20 proc.).

Pokonując rocznie około 20 tys. km, zaoszczędzimy dzięki instalacji LPG 3880 zł, łatwo wyliczyć iż koszty poniesione na jej montaż zwrócą się już po 6-10 miesiącach (w zależności od jej ceny).

Opłacalność będzie tym większa, im bardziej paliwożerny jest silnik. Niestety, rzetelna kalkulacja musi uwzględniać też dodatkowe koszty, wynikające z droższych i częstszych przeglądów, napraw instalacji LPG oraz większej utraty wartości. Nawet po ich doliczeniu jazda na gazie i tak wydaje się bardzo opłacalna.

Nasz kraj należy do ścisłej światowej czołówki pod względem wykorzystania LPG do napędu samochodu. Po polskich drogach jeździ ponad 2 mln aut zasilanych tym paliwem. Do dużego popytu na instalacje gazowe przyczyniają się wzajemne relacje cen benzyny i gazu. LPG od lat cieszy się dużą popularnością.
Od pewnego czasu w zakładach zajmującymi się samochodowymi instalacjami gazowymi, panuje wzmożony ruch. Zainteresowanie LPG jest w pełni zrozumiałe, cena benzyny PB95 już dawno przekroczyła próg 5 złotych natomiast na stacjach litr LPG kosztuje 2,58 zł. Podjęcie decyzji o zamontowaniu samochodowej instalacji gazowej uzależnione jest głównie od ilości kilometrów przejeżdżanych w ciągu roku. Jeżeli samochód zużywa np. 10 litrów benzyny na 100 km, to na przejechanie tego samego dystansu będzie potrzebował ok. 11-12 litrów gazu. Za 100 km na PB 95 płacimy ponad 50 zł (przy cenie Pb 95 5,02 zł /l) a na gazie ok. 30 zł (przy cenie LPG 2,58 zł/l).

Oszczędzamy więc ok.20 zł na każdych przejechanych 100 km. Przy rocznym przebiegu samochodu, który wynosi ok.25 tys. km (średnio 2 tys. km/m-c) oszczędzamy, jeżdżąc na LPG, ok 4000 zł.

Za dobrą instalację gazową wtrysku gazu (IV generacja) do nowoczesnego 4 cylindrowego samochodu zapłacimy w zakładzie montażu od 2500-3200 zł. Inwestycja zwraca się bardzo szybko bo już po kilku miesiącach. Szybkość zwrotu zależy od przebiegu auta – im większe przebiegi, tym krótszy okres zwrotu poniesionych kosztów.

 

7 opinie Czy LPG się opłaca ?

 • MAriusz  napisali:

  Oczywiście że się opłaca, koszt roczny to – 80 pln filtry +80 pln dodatkowo przy przeglądzie, razem 160 pln, po 2-3 tankowaniach taką kwotę mamy w kieszeni. U mnie koszt LPG / benzyna to 25 pln / 50 pln.
  Czysty interes, zaznaczam że nie mam żadnych problemów z instalacją ani z silnikiem zasilanym Gazem.

  Częto oceniane ! Pomocna czy Niepomocna: Dobre 15 Słabe 0

  • Jan  napisali:

   Ja nie widzę żadnej alternatywy, Gaz, oczywiście. Przykład
   Chcesz kupi samochód za 20 000 pln, wybierasz albo diesla który ma 10 lat (i nie ma co ukrywac musi miec przejechane ponad 200 000 km) albo benzynę z rozsądnym przebiegiem i dopiero samemu zalożyc instalację gazową)

   Dlaczego warto zamonowac instalację gazową:
   1. Samochody benzynowe są tańsze (różnicę tą wykorzystujemy na montaż LPG)
   2. Mają zazwyczaj dużo mniejszy przebieg
   3. Koszt przejechania 100 km i tak będzie niższy niż dieslem
   4. Koszty ew. napraw niższe
   5. Nie mają Filtra cząstek stałych, DPF, koła dwumasowego, wtrysków CommonRail których wymiana liczona jest w tys pln

   Częto oceniane ! Pomocna czy Niepomocna: Dobre 43 Słabe 1

 • doniec  napisali:

  Niestety, rzetelna kalkulacja musi uwzględniać też dodatkowe koszty, wynikające z droższych i częstszych przeglądów, napraw instalacji LPG oraz większej utraty wartości

  Utraty wartości? to czemu auta z lpg są droższe?

  Gorące !. Co Ty sądzisz? Dobre 6 Słabe 3

 • Krzysiek  napisali:

  Ukryte ze względu na niski Ocena komentarza. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

  Poorly-rated. Like or Dislike: Dobre 5 Słabe 8

  • JakiSzaki  napisali:

   Kolego, jeżeli masz uno albo inny stary samochód to oczywiste jest że bezpośrednio na gazie nie odpalisz. Lecz jeśli jest auto ciut młodsze i masz zamontowaną w nim instalację powiedzmy ze średniej półki cenowej to dzisiejsza technologia pozwala ruszać od razu na gazie. Wyjątkiem jest zima i niskie temperatury, albo przysłowiowy wypad autem do kościoła i z powrotem. Wtedy natomiast gazu nie opłaca się montować. Bo pieniądz zwróci się przy sprzedaży auta. A poza tym to można inwestować w ciemno.

   Czy opinia jest pomocna ? : Dobre 5 Słabe 2

 • Arek  napisali:

  Lata temu założyłem LPG do matiza 🙂 koledzy uśmiechali się się że gaz do takiego auta to zbędny wydatek ale ja wiedziałem że to się zwroci bo pokonywałem trasę Warszawa-Gdansk 4x w miesiącu plus dużo kilka za granice (w tym Norwegia) i po kraju. Po kilku latach jak policzyłem oszczędnosci to mi wyszło że mogłbym za nie kupić kilka matiszonów 🙂 bo na tym gazie zrobiłem ponad 100 tys km
  A w przyszłym tygodniu zakładam gaz do Mondeo, zobaczymy po kilku latach jak LPG sprawdzi się w przypadku tego auta

  Częto oceniane ! Pomocna czy Niepomocna: Dobre 6 Słabe 0

 • Gordon  napisali:

  Na wstępie chciałbym polecić wszystkim aplikację Fuelio na Androida.
  Wszystko pięknie liczy.
  Moje autko – Dacia Duster 1,6 16v benzyna + instalacja LPG marki Agis.
  Zaznaczę, że rocznie robię 30-40 tys. km i 75% to głównie trasy.

  Statystyki Fuelio podczas jazdy na paliwie LPG biorąc pod uwagę
  również spalanie benzyny:

  8,69 l \100 km – czyli średni koszt za 1 kilometr LPG = 0.192 zł
  0,99 l \100 km – czyli średni koszt za 1 kilometr benzyny = 0.07 zł

  czyli w sumie mamy 0,262 zł za 1 kilometr

  Gdybym jeździł tylko na benzynie – autko paliłoby dajmy 8,5 litrów\100km,
  czyli 0,375 zł za 1 kilometr.
  0,375-0,262=0,113
  Oznacza to, że na dystansie 100km oszczędzam 11,32 zł. (4-pak piwa?)
  Teraz kwestia zwrotu kosztów instalacji LPG.
  Przyjmujmy, że koszt instalacji LPG to 3000zł.
  3000 \ 11,32= 265
  265*100 km = 26500 – po tylu kilometrach zwraca się instalacja gazu w moim przypadku.

  26,5tys. km to wg Was dużo? – w moim przypadku to około 9 miesięcy jazdy.
  Pozdrawiam,

  Częto oceniane ! Pomocna czy Niepomocna: Dobre 5 Słabe 0

Odpowiedz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>