LPG drożeje

W grudniu br. stawka cła eksportowego na gaz płynny z Rosji wyniesie 203,5 dolara za tonę, najwięcej w tym roku. Nie powinno to jednak znacząco wpłynąć na ceny gazu płynnego na polskim rynku.

o eksportowe na rosyjski gaz płynny w przyszłym miesiącu wzrośnie o 31,9 proc. w stosunku do listopada – wynika z informacji Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej.

– Stawka cła eksportowego na LPG w Rosji jest ściśle skorelowana ze światowymi notowaniami cen tego surowca, więc jego kolejna podwyżka nie jest zaskoczeniem dla branży. Podobna, tak wysoka stawka cła, obowiązywała w lutym br. – 200,3 dolara za tonę – komentuje Przemysław Podgórski, członek zarządu spółki Unimot Gaz.

Jak powiedział nam Przemysław Podgórski, niewątpliwie koszt zakupu LPG z rynków wschodnich ma decydujące znaczenie na kształtowanie się cen gazu płynnego w segmencie autogazu. – Należy jednak pamiętać, że na ostateczną cenę tego paliwa wpływa wiele czynników, takich jak: podatki (w tym akcyza), koszty dystrybucji i utrzymywania zapasów obowiązkowych – stwierdził.

Jego zdaniem wzrostowa tendencja cen gazu płynnego na rynkach wschodnich, po dłuższym okresie podwyżek, trwającym nieprzerwanie od połowy lipca 2013 r., wyhamowała, i od 5 listopada br. ceny notowane na naszej wschodniej granicy utrzymują się na podobnym, prawie niezmienionym poziomie. – W zestawieniu z mniejszym popytem na autogaz w miesiącach zimowych, pomimo ogłoszonej przez Rosję podwyżki stawek cła eksportowego, można przyjąć założenie, że ewentualna zmiana cen tego paliwa na stacjach będzie miała charakter sezonowej korekty – ocenia Przemysław Podgórski.

Według niego podaż LPG pochodzącego od wschodnich dostawców, którzy odpowiadają za 93,7 proc. importu (w tym prawie 60 proc. udziału w imporcie stanowi gaz z Rosji), ma znaczący wpływ na ceny autogazu w Polsce.

– Pamiętajmy jednak, że polski rynek gazu płynnego ma możliwość realizowania dostaw przez dwa terminale morskie (trzeci terminal obecnie nie prowadzi aktywnej działalności, lecz w przypadku zwiększonego zapotrzebowania może zostać ponownie włączony do eksploatacji), jak też z rynków zachodnich – zastrzega członek zarządu Unimot Gaz. – LPG może być pozyskiwany z kierunków, gdzie w danym okresie warunki handlowe i logistyczne są najbardziej korzystne, co umożliwia faktyczną dywersyfikację źródeł tego paliwa.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że decyzję o ewentualnej zmianie systemu obliczania cła eksportowego na LPG Rząd Federacji Rosyjskiej powinien podjąć do 15 grudnia br.

Jedna opinia o LPG drożeje

  • http://www.clubtansalonandboutique.com/  napisali:

    Muito tempo atras venho tendo contato com Astar Shrean o qual me mostrou a verdadeira energia TAquiônica e como ela se precessa no Amor Incondicional, mas foi através do Xamanismo que encontrei o canal aberto com a mãe terra e o Pai Céu….Abraços fraternal a todos, e façamos a nossa parte….Namastê…How.

    Czy opinia jest pomocna ? : Dobre 0 Słabe 1

Odpowiedz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>