Skład LPG

LPG (Liquified Petroleum Gas) – autogaz

To mieszanina propanu i butanu. Służy m.in. jako paliwo do zasilania silników spalinowych.

Proporcje mieszaniny propanu i butanu zmieniają się w zależności od pory roku, ze względu na zmiany temperatury otoczenia, które wpływają na stan skupienia gazu poprzez zmianę jego ciśnienia nasycenia.

Oto niektóre dane techniczne LPG:
Propan odparowuje w temperaturze do -43oC, natomiast butan tylko w temperaturze do -0,5oC. Z tego powodu w okresie zimowym stosowana jest mieszanina ze zwiększoną zawartością propanu. Fakt, że jest to gaz droższy niż butan wpływa na wzrost cen LPG zimą.

Liczba oktanowa LPG:90-120.

Liczba metanowa LPG: 60-80.

Liczba metanowa stosowana jest do określenia własności antystukowych tego paliwa podobnie jak liczba oktanowa określa właściwości antystukowe dla benzyny (liczba metanowa dla LPG to odpowiednik liczby oktanowej dla benzyny) .

Wartość energetyczna LPG o mieszaninie 50/50%: 43,03 MJ/kg i 25,02 MJ/l.

Porównanie wartości energetycznej 1 l mieszanki propan-butan:
1 l LPG = 0,85 kg węgla; 3,14 kg węgla brunatnego; 0,66 l oleju opałowego; 0,775 m3 gazu ziemnego

W temperaturze pokojowej mieszanina propanu-butanu jest w stanie lotnym.
Po zwiększeniu ciśnienia od 2,2 do 4 atm w tej samej temperaturze ulega skropleniu.
Butle gazowe w samochodach napełniane są przy ciśnieniu ok. 6 atm do 85 % objętości, w celu zapobiegnięcia skutkom rozszerzalności gazu.

Odpowiedz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>